handmade gwatemala

W naszym sklepie znajdziecie tkaniny 100% handmade Gwatemala. Godne uwagi jest to, że artyści-rzemieślnicy tkają je na krosnach bez użycia prądu według tradycyjnych technik. Tkaniny pochodzą z jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie – znad jeziora Atitlan w Gwatemali. Wulkany otaczają to prastare jezioro, na dnie którego podobno drzemią majańskie ruiny. Malutkie miasteczka otaczają Atitlan, a jego mieszkańcy uprawiają bawełnę, kawę i żyją z tego, co wytworzą własnymi rękoma.

Majowie szczycą się długą historią tworzenia pięknych, kolorowych materiałów. Niewątpliwie cenne jest to, że majańskie materiały handmade Gwatemala powstają w małej, rodzinnej firmie. W związku z tym jest to indywidualna, prywatna produkcja a nie produkcja na skalę przemysłową. Dlatego materiały z naszej oferty mają taką dobrą energię.

Warto zainspirować się radosnym stylem Majów z Gwatemali. Indianie ubierają się w uszyte przez siebie ubrania z utkanych ręcznie tkanin. Dzięki wiedzy o roślinach przekazywanej z pokolenia na pokolenie do farbowania tkanin używają naturalnych barwników. Rzeczywiście tkaniny wyróżniają się pięknymi zestawieniami barw, dzięki czemu są radosne, ale nie przesadzone.

Reasumując majańskie materiały są unikatowe ze względu na to, że są rękodziełem. Każdy metr tkaniny utkała konkretna osoba. Wyprodukowanie beli majańskiego materiału zajmuje tkaczowi miesiąc!

Podróżując po Gwatemali mogliśmy obserwować proces powstania materiałów od pierwszego etapu. Gwatemalczycy zbierają bawełnę z krzaczków. Następnie tworzą z niej nici na specjalnych wrzecionach. Wtedy je farbują. Po wysuszeniu układają nici w kolejności, która jest na zaprojektowanym wzorze. Przywiązują je do krosna i wtedy można zaczynać tkanie! Minie jednak wiele godzin, zanim powstanie bela pięknego, niepowtarzalnego majańskiego materiału 100% handmade Gwatemala.